Jak przetrwać kryzys finansowy?

Man sitting at a table full of unpaid bills shakes out the last penny from the piggy bank

Kryzys finansowy dziś jest realnym zagrożeniem dla wielu rodzin. Powoduje on zazwyczaj zmniejszone dochody w gospodarstwie domowym, co znacznie obniża jakość życia. W trakcie kryzysu warto więc zadbać o swoje finanse, by jego skutki dotknęły nas w jak najmniejszym stopniu.

Co zrobić, by przetrwać kryzys finansowy?

Istnieje wiele sposobów, aby przetrwać ten ciężki czas. Poniżej kilka wskazówek:

  1. Obniżenie co miesięcznych zobowiązań finansowych. Jest to podstawowa metoda, która pozwala na zwiększenie płynności finansowej każdej rodziny. Można zmniejszyć swoje stałe wydatki poprzez na przykład zmianę operatora sieci komórkowej i uzyskać dodatkowe kilkadziesiąt złotych miesięcznie oszczędności.

    Warto też zastanowić się nad płaconym co miesiąc abonamentem telewizyjnym oraz opłatą za internet. Kiedy połączymy oba media w jeden rachunek od jednego dostawcy to jesteśmy w stanie uzyskać dużo lepsze warunki.
  2. Likwidacja leasingu. Dzisiaj wiele osób posiada auto na leasing. Oznacza to, że co miesiąc musimy płacić dużą ratę za użytkowanie auta. Warto więc rozważyć sprzedaż leasingu co na pewno znacznie zwiększy oszczędności naszego gospodarstwa domowego każdego miesiące
  3. Przełożenie dużych wydatków na inny okres. Dużo pieniędzy wydajemy na czasami niepotrzebne rzeczy takich jak nowy telefon komórkowy lub laptop. Jeżeli nasze obecne urządzenie jeszcze działa to możemy odłożyć zakup na później.
  4. Korzystanie z promocji. Duża część naszego budżetu domowego jest wydawana na codzienne zakupy w tym spożywcze. Warto więc spędzić więcej czasu w sklepie w celu poszukiwania lepszych ofert cenowych. Wiele sklepów wprowadza niższe ceny w przypadku kiedy kupimy od razu więcej niż jedno opakowanie danego produktu.

    Czasami można też zakupić dany produkt nie od markowego producenta, ale mniej znanej marki, która może być równie dobra a na pewno dużo tańsza. Bardzo popularne są też specjalne karty, które wracają dam część wydanych pieniędzy, kiedy wydamy odpowiednio dużą kwotę na nasze codzienne zakupy w tym samym sklepie.