Bezpieczeństwo finansowe

Chained up money

Od stanu, w jakim znajdują się finanse osobiste, zależy bardzo wiele. Naturalnym pragnieniem powinno być dążenie do niezależności finansowej. Realia jednak są takie, że sporo osób tonie w długach, a osiągnięcie choćby bezpieczeństwa finansowego jest odległym marzeniem.

Czym jest bezpieczeństwo finansowe?

Bezpieczeństwo finansowe może być rozpatrywane pod kątem tego, kogo dotyczy. Można wyróżnić między innymi bezpieczeństwo finansowe państwa czy bezpieczeństwo finansowe jednostki. Pierwsza kwestia jest dosyć złożona – warto poświęcić jej odrębny temat. Na szczególną uwagę zasługuje bezpieczeństwo w finansach jednostki – wszak kwestia ta dotyczy każdego z nas. Rozumiane jest ono jako punkt pośredni w dążeniu do niezależności finansowej. Zupełną niezależność osiągnąć jest niezwykle ciężko – wymaga to wielu lat pracy, oszczędzania, a także odpowiednio ukierunkowanych inwestycji. Dużo prościej jest tak planować domowy budżet, aby co miesiąc móc odłożyć pewną sumę pieniędzy i w ten sposób budować poduszkę finansową. Określenie to dotyczy sumy pieniędzy, która pozwoli spokojnie przeżyć okres kilku miesięcy w przypadku nagłej utraty źródeł dochodu.

Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe?

Nad tym, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe z pewnością zastanawia się wiele osób. Pierwsza rada jest taka, aby na tyle, na ile tylko jest to możliwe, unikać zadłużania się. Są oczywiście takie inwestycje (zakup mieszkania czy samochodu), które niekiedy wymagają zaciągnięcia kredytu. Jednak w przypadku kredytów i pożyczek konsumenckich, które mają zapewnić pokrycie finansowe bardziej zachcianek niż kwestii priorytetowych w domowych wydatkach, warto się dwa razy zastanowić. Jedna pożyczka, druga pożyczka i spirala zadłużenia zaczyna się nakręcać – a stąd już tylko krok, lecz nie w stronę niezależności i bezpieczeństwa finansowego, lecz ryzyka upadłości konsumenckiej. Kolejna kwestia, to odpowiednie rozplanowanie budżetu domowego, tak aby wydawać mniej, niż się zarabia, a nadwyżkę odkładać na poduszkę finansową, lub gdy ta już zostanie zbudowana, to odpowiednio finansować.

Bezpieczeństwo finansowe krok po kroku

Może się wydawać, że osiągnięcie bezpieczeństwa finansowego to przysłowiowa droga przez mękę. Jednak trzymając się konkretnych zasad, okazuje się to nie takie trudne. Każdy, kto chce wreszcie móc odetchnąć z ulgą, patrząc na stan swoich finansów, powinien pomyśleć o tym, aby:

  • unikać zadłużenia – zarówno u znajomych, w bankach, jak i w instytucjach finansowych,
  • wydawać mniej, niż się zarabia,
  • poszukać dodatkowego źródła dochodu,
  • planować z wyprzedzeniem domowy budżet, a następnie trzymać się ustaleń co do wysokości wydatków w poszczególnych kategoriach,
  • bezpiecznie inwestować nadwyżkę finansową.
    Warto także poszukać drobnych oszczędności w życiu codziennym. W Polsce wciąż marnuje się sporo jedzenia. Jeżeli do kogoś nie przemawiają względy etyczne, to pomaga świadomość, że każdy wyrzucony do kosza jogurt, serek czy przeterminowany przecier pomidorowy, to produkt o określonej wartości – to tak samo, jakby do kosza wyrzucać po kilka złotych każdego dnia.

Więcej o finansach: https://pl.wikipedia.org/wiki/Finanse