Co to jest podpis elektroniczny?

Close-up of female hands using digital graphic tablet at modern office

Dziś wprowadzono wiele ułatwień dla ludzi, którzy chcą załatwić swoje prywatne sprawy w urzędach. Kiedyś, trzeba było stać w długich kolejkach o poświęcić cały dzień na załatwienie jednej sprawy. Byliśmy odsyłani o okienka do okienka i zdani tylko na łaskę życzliwej bądź nie pani w okienku.

Te czasy na szczęście powoli przemijają i wiele spraw można załatwić przez Internet. Potrzebny do tego jest profil zaufany oraz podpis elektroniczny. Czym zatem jest ten elektroniczny podpis?

Elektroniczny podpis to jak sama nazwa wskazuje elektroniczna wersja naszego podpisu. Zakładamy go na naszym urządzeniu z którego korzystamy czyli laptopa lub telefonu komórkowego.

Używamy go przede wszystkim do podpisywania dokumentów urzędowych. Dzięki temu nie musimy za każdym razem jechać do urzędu z każdym nowym dokumentem i stać w długich kolejkach. Wystarczy, że zrobimy skan takiego dokumentu i zaopatrzymy go w elektroniczny podpis, który będzie przyjmowany przez dany urząd.

Dodatkowo unikniemy kupowania kopert i znaczków pocztowych. Nie będziemy musieli chodzić na pocztę w celu wysłania naszego dokumentu do urzędu. Nie trzeba też czekać na listonosza w oczekiwaniu na odpowiedź.

Jeżeli nasz dokument zaś podpiszemy podpisem elektronicznym i wyślemy pocztą elektroniczną ni wychodząc z domu to od razu dostaniemy potwierdzenie odbioru dokumentu. Będziemy więc mieć pewność, że dany urzędnik trzymał od nas dokument i nigdzie on się nie zgubił.

W dużej firmie wypełniania się całą masę dokumentów, które trzeba podpisać oraz wysłać pocztą. Dzięki podpisowi oszczędza się czas pracowników oraz pieniądze. Nie trzeba bowiem drukować każdego dokumentu i marnować papieru.

Podpis elektroniczny to też bardzo ważny element w świecie biznesu. Wyobraźmy sobie dwie osoby które chcą współpracować i w tym celu muszą podpisywać wiele umów oraz uzgodnień. Tradycyjną drogą pocztową, wysyłanie i podpisywanie dokumentów trwało by wiele tygodni. Dzięki podpisowi elektronicznemu można podpisane dokumenty przesłać do odpowiedniego urzędu w ciągu jednego dnia.