Czym jest bankowość elektroniczna?

Close up of a woman buying online with bank card

Kilkanaście lat temu w Polsce zadebiutowały pierwsze prywatne banki. Większość firm zaczęło wymagać od pracowników konta bankowego na które miała wpływać co miesięczna wypłata. Odwiedzanie banków w placówce nie należało jednak do przyjemnych czynności. Należało zazwyczaj bowiem odczekać dużą ilość czasu w kolejce, aby załatwić swoją sprawę. Opłacanie rachunków wymagało poświecenia nawet całego dnia.

Dzisiaj na szczęście wszystkie banki zdecydowały się na bankowość elektroniczną, gdzie możemy załatwić większość naszych codziennych spraw. Zobaczmy więc na czym polega tak naprawdę bankowość elektroniczna.

Bankowość elektroniczna to po prostu nasze konto bankowe w formie on-line. Możemy do niego zalogować się poprzez podanie indywidualnego loginu oraz hasła. Jest to bezpieczny sposób na dostęp do naszego konta, ponieważ dzisiaj banki posiadają wiele systemów działających przeciwko różnego rodzajom atakom hakerskim , które uniemożliwiają dostęp do naszego konta nie powołanym osobom.

W naszym koncie on –lin możemy w szybki sposób dokonać zapłaty ze wszystkie zakupy w internecie. Wystarczy podać numer konta bankowego osoby od której coś kupujemy i potwierdzić transakcję hasłem które przychodzi na nasz telefon komórkowy.

Nie wychodząc z domu możemy więc kupić na przykład telewizor lub wycieczkę na wakacje Dodatkowo poprzez konto bankowe on –line mamy dostęp do różnych narzędzi danego banku. Możemy więc otworzyć na przykład lokatę lub konto oszczędnościowe. Istnieje też możliwość załatwienia pożyczki, a pożyczone pieniądze z ciągu jednego dna mogą znaleźć się na naszym koncie.

Wiele banków wprowadziło też na koncie on-line interaktywnych trenerów finansowych. Pozwolą one nam zaplanować nam swoje wydatki, a także je ograniczyć. W prosty sposób mamy też dostęp do wszelkiego rodzaju statystyk i przeanalizować nasze wydatki z całego roku.

Przez konto bankowe on-line dokonamy też opłat za rachunki. Dzięki ustawionemu stałemu przelewowi, nasze konto same opłaci nasze rachunki a my nie musimy o nich pamiętać.