Oprogramowanie do domowego komputera.

Home office with computer

Oprogramowanie do domowego biura

Coraz popularniejsza staje się forma pracy zdalnej. Wiele osób spotyka się z propozycją pracy zdalnej wykonywanej w warunkach domowych. Jest to ciekawa propozycja, która może osobie nieobeznanej przysporzyć drobnych problemów. Główne problemy posiadają osoby wykonujące pracę zdalną na własnym sprzęcie komputerowym. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja kiedy w sprzęt wraz z oprogramowaniem wyposaża zleceniodawca.

Zanim zorganizuje się domowe biuro warto zastanowić się jak podejść do tego zagadnienia.

Oprogramowanie komputera

Jest to zestaw gotowych składników zawartych w całość, pomagający spełniać podstawowe funkcje obsługowe komputera, laptopa, smartfona itp. Większość informacji obsługowych poszczególnych funkcji posiada instrukcje ich wykorzystania. Najczęściej instrukcje pojawiają się w formie skrótowej na ekranie komputera. Dzięki takiemu rozwiązaniu obsługa dla osób początkujących i nie wprawionych jest bardzo prosta.

Oprogramowanie komputera dzieli na kilka składowych.

  1. Oprogramowanie systemowe
  2. Oprogramowanie użytkowe
  3. Oprogramowanie do tworzenia oprogramowania
  4. Oprogramowanie do wykorzystania przez inne programy.

Brzmi to dość tajemniczo, jednakże dla przeciętnego użytkownika tworzącego podstawowe biuro w komputerze ta wiedza nie jest wymagana.

Użytkownik powinien jednak wybrać najlepszy dla niego system operacyjny. Komputer bez systemu operacyjnego jest bezużytecznym zestawem komponentów nie dających się wykorzystać.

Podstawowe systemy operacyjne

  1. System operacyjny Linux – jest to w pełni darmowy program operacyjny umożliwiający zainstalowanie na dowolnym komputerze pozwalający na rozbudowywanie go o wszelkie dostępne, niezbędne uzupełnia wymagane do wykonywania postawionych przed nim zadań. Jedną z wad a przynajmniej za taką uznawanych jest odmienna obsługa od najbardziej typowego rozwiązania jakim jest Windows. Użytkownicy Linuxa twierdzą, że obsługa staje się w szybkim czasie do opanowania z uwagi na intuicyjne działanie. Ze względu na darmowy dostęp może być z powodzeniem stosowany do prowadzenia domowego biura.
  2. System operacyjny Windows – najpopularniejszy system operacyjny stosowany powszechnie na wszelkich nośnikach. Najczęściej instalowany jest na kupowanych nowych urządzeniach, a jego podstawowa wersja wkalkulowana jest w cenę kupowanego urządzenia.

Nawet wersja podstawowa jest w zupełności wystarczająca do prowadzenia domowego biura. W sieci internetowej znaleźć można wiele uzupełniających oprogramować dostępnych bezpłatnie lub za niewielką odpłatnością. Wersje darmowych oprogramowań dodatkowych, mogą być pomocne przy bardziej skomplikowanych operacjach biurowych.

Na przykład do średnio zaawansowanych prac biurowych płatny program Ms Office można śmiało zastąpić bezpłatnym programem Libre Office

Libre Office jest to pełnoprawny pakiet biurowy często aktualizowany, który w bardzo prosty sposób może zastąpić płatne pakiety biurowe.