Jak wybrać kancelarię prawną?

Attorney talking on mobile device and playing with Justice scale

Zawody prawnicze określane są jako zawody zaufania społecznego. Na czym ma polegać to zaufanie? Najprościej można by było uznać, że podstawą zaufania jest świadomość i przekonanie o odpowiedniej wiedzy, którą posiada dany prawnik czy kancelaria, do którego zwracamy się o pomoc. Jak więc dokonać dobrego wyboru? Wszystko zależy od rodzaju sprawy jaką mamy do załatwienia np. w sądzie czy w urzędzie lub na jakiejkolwiek innej płaszczyźnie.

Radca prawny czy adwokat?

Pytanie na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który z nich będzie lepszym rozwiązaniem do rozwikłania problemu. Właściwie na bazie obowiązujących zmienionych przepisów radcowie prawni zostali zrównani w swoich uprawnieniach z adwokatami. Różnice między tymi dwoma profesjami są tak małe, że zwykły śmiertelnik nie jest w stanie ich rozpoznać.

Forma nazewnictwa tytularnego została jednak pozostawiona jak również przynależność korporacyjna. Jeśli dany prawnik specjalizuje się w określonej dziedzinie to nie ma już dziś znaczenia czy jest on radcą prawnym czy adwokatem do obu można i należy się zwracać per mecenasie.

Adwokat w sprawach karnych.

Jeśli występuje potrzeba pomocy prawnej w sprawach karnych dobrym rozwiązaniem jest zwrócić się o pomoc do kancelarii prawnej w tym przypadku adwokackiej, specjalizującej się w danej dziedzinie prawa. Adwokat karnista z pewnością będzie lepszym znawcą Prawa karnego i będzie się w tej dziedzinie sprawniej poruszał. Nie jest to regułą bo sprawy karna mogą mieć różny wymiar np. sprawy karno skarbowe potrzebują innego specjalisty niż sprawy rozwodowe czy sprawy przestępstw kryminalnych.

Podejmując decyzję o wyborze warto zapoznać się z profilem danego prawnika i w jakich sprawach najczęściej występuje. Można się o tym przekonać podczas rozmowy wstępnej przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Sprawy gospodarcze lepsze dla radcy prawnego.

Najczęstszymi powodami do szukania pomocy prawnej bywają powody gospodarcze. Wobec nieustannie zmieniających się przepisów np. podatkowych większe rozeznanie będzie miała kancelaria prawno- księgowa. Dla lepszej rozpoznawalności bardzo często prawnicy łącza swoje usługi ze sprawami księgowymi i wówczas występują pod szyldem „prawno-księgowym”. Szukanie rozwiązań spraw gospodarczych na pewno będzie łatwiejsze do rozwikłania w tego rodzaju kancelarii.

Wielobranżowość kancelarii prawnych.

Współczesne skomplikowane prawo we wszystkich swoich aspektach wymaga odpowiednio wykształconych osób. Można by tą sytuację przyrównać do świata medycznego. Internista często jako lekarz pierwszego kontaktu znać się musi na wielu medycznych dziedzinach. Jeśli brak mu wiedzy lub potrzebuje konsultacji kieruje pacjenta do specjalisty. Dokładnie tak funkcjonują współczesne kancelarie prawne.

Wielorakość profesji skupiona pod jednym szyldem daje możliwość rozwikłania wielu problemów prawnych, gospodarczych, rodzinnych, spadkowych, księgowych itp. Jeden prawnik nie jest w stanie być wielkim autorytetem we wszystkich wymienionych dziedzinach, jednak kiedy występuje w zespole określonych specjalistów jest w stanie pomóc nawet w najbardziej zawikłanych sprawach.

Z powyższego bardzo skromnego zestawienia wynika jedno, przed podjęciem decyzji końcowej dokonując wyboru warto zapoznać się z możliwościami konkretnych kancelarii. Wybór odpowiedniej kancelarii prawnej, poprzedzony rozmową wstępną, pomoże w podjęciu najbardziej trafnej decyzji.