Ekologiczne źródła energii i ogrzewania

red-hot flames in the firebox

Z roku na rok kotły na stałe paliwa ekologiczne stają się coraz bardziej popularne. Są one bardzo korzystną alternatywą dla węgla kamiennego oraz ogrzewania gazowego i elektrycznego. Czy warto zakupić piec na ekogroszek i pellet?

Ekologiczne surowce ogrzewania domów

Dziś do ogrzewania domów coraz częściej są wykorzystywane ekologiczne surowce energetyczne. Można wśród nich wymienić jak: drewno opałowe i jego odpady tj. wióry, zrębki, trociny, rośliny energetyczne, ekogroszek oraz słomę i zboża.

Każdy piec na ekogroszek i pellet jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla tych właścicieli domów, którym zależy na jego ekonomicznym oraz ekologicznym ogrzewaniu.

Czym charakteryzuje się ekogroszek?

Ekogroszek to surowiec wytwarzany z węgla kamiennego o wysokiej wartości opałowej, czyli kaloryczności. Dobry produkt powinien posiadać kaloryczność w przedziale od 22 000 MJ/kg  do 27 000 MJ/kg. Istotnym parametrem ekogroszku jest także wilgotność, której wartość jest podawana na opakowaniu. Jeśli surowiec ten jest wilgotny to wówczas nie jest zbyt wydajny. Paliwo takie może spowodować korozję zasobnika oraz wielu innych elementów kotła.

Ekogroszek jest sprzedawany w niewielkich kawałkach o granulacji od 8 mm do 25 mm. Produkt ten doskonale nadaje się do kotłów wyposażonych w podajniki ślimakowe. Dobrym rozwiązaniem jest zakup ekogroszku workowanego. Co prawda jest nieco droższy, ale znacznie wygodniejszy w transporcie oraz podczas magazynowania.

Czym charakteryzuje się pellet?

Pellet to materiał opałowy, który jest pozyskiwany z różnorodnych odpadów drzewnych. Pośród wielu z nich można wymienić: wióry, trociny, wióry oraz zrębki.
Materiały te są prasowane pod bardzo wysokim ciśnieniem i przybierają postać walców o niewielkich rozmiarach. Obecnie opał ten jest dostępny na rynku w workach, najczęściej o masie 15 kilogramów.

Pellet to w pełni ekologiczny surowiec, który doskonale nadaje się do stosowania w kotłach z automatycznym podajnikiem. Piece takie są wyposażone w palniki retortowe, które charakteryzują się też tym, że opał jest podawany automatycznie ze zbiornika paliwa do kotła. Piece te są bardzo wygodne podczas użytkowania. Ich wysoka automatyzacja pozwala na kilkudniową, bezobsługową eksploatację.

Pellet to surowiec charakteryzujący się nieco mniejszą kalorycznością niż ekogroszek. Wynosi ona około 18000 MJ/kg. Trzeba go zatem znacznie więcej zużyć, w celu ogrzania domu o tej samej wielkości.

Kotły na pellet oraz ekogroszek są nie tylko bardzo ekologiczne, lecz także zapewniają znaczne obniżenie kosztów ogrzewania domu. Obecnie idealnym rozwiązaniem jest uniwersalny piec na pellet i ekogroszek, który pozwoli na wybór opału w zależności od dostępności i ceny. Popiół pochodzący z odnawialnych paliw ekologicznych może być z powodzeniem wykorzystywany jako nawóz służący do użyźniania gleby w ogródku. Stosowanie takich technik grzewczych pozwala na ochronę środowiska oraz życie zgodnie z naturą.