Dlaczego warto stosować hasła silne i jak je tworzyć?

Pexels Christina Morillo 1181264

Podstawą bezpieczeństwa naszych danych i informacji jest stosowanie silnego hasła. Jak je tworzyć, by było skuteczne i trudne do złamania? W niniejszym artykule wyjaśnimy, jak tworzyć silne hasła, dlaczego tak ważne są dla utrzymania Twojego bezpieczeństwa online i jak minimalizować ryzyko wycieku danych.

Dlaczego warto stosować hasła silne?

Hasło silne to kombinacja długich, mało oczywistych oraz trudnych do odgadnięcia słów lub zdań. Jeśli temu pokrzywiszdowi uda się je odgadnąć nagła wizyta w twoim komputerze stanie się faktem. Co możesz stracić? Przede wszystkim dostęp do twoich fundamentów informacji, łącznie z twoim kontem bankowym. Nie da się tego wystarczająco mocno podkreślić – hasła silne są ważne.

Czym hasło ma się charakteryzować?

Prawidłowo skonstruowane i zaimplementowane hasło powinno zapewnić Ci trzy wartości: bezpieczeństwo, wygodę i bezproblemowa obsługa. Oto 3 podstawowe elementy, które winny być nieodłączną częścią każdego hasła:

  • Łatwe do zapamiętania – najlepiej jeśli będzie odpowiadać imieniu, maskotce czy ważnej daty lub utworzeniu hasła z dysfrazowanych albo obrobionych słów.
  • Utrudnione do zgadnięcia – zespoły hakerów zgadują hasła za pomocą sztucznej inteligencji i algorytmów, takich jak wordlisty. Dlatego powinno ono zawierać jak najwyższy poziom trudności.
  • Regularne udoskonalanie – to ważne, aby regularnie zmieniać hasła, a najlepiej żeby to robić często.

Jak tworzyć silne hasła?

Na początku warto powiedzieć, że można używać wyrazów lub wyrażeń, które pochodząc ze świetnego słowników jednak pamiętajmy, żeby były jak najdłuższe i trudniejsze do zgadnięcia. Niewielu ludzi ma wystarczającą wyobraźnię, żeby wymyślić silne hasło całkiem samemu. Dlatego możemy wstawić między słowa, cyfry – zwłaszcza specjalne znaki, jeśli są wymagane w używanym przez nas systemie.

Ocena stosowania haseł

Jednym z najłatwiejszych i najpowszechniejszych sposobów oceny stosowania haseł jest mierzenie jego długości. Każde następne dodane słowo lub wyrażenie daje systemowi więcej czasu na szybkie przeskanowanie wprowadzonego hasła.

Oprócz długości hasła, ważne jest również by było ono złożone z odmiany znaków. Jeśli twoje hasło składa się wyłącznie z małych lub dużych liter lub cyfr, trudno je będzie zgadnąć. Musimy także patrzeć czy hasło mamy przypadkiem zapisane w książce telefonicznej lub popularnej książce dla dzieci, bądź też jakiś dobry hacker kilka łatek temu je nie wynalazł.

Jak często powinno się zmieniać hasło?

No właśnie – co ile należy to robić? Jeśli używasz bardzo silnego i trudnego do zgadnięcia hasła, możesz zmieniać je zaledwie raz na rok, jeśli jest to hasło do twojego konta bankowego lub konta administratora.

Jeśli jest to zwykłe hasło do wiadomości email, możesz zmieniać je raz na trzy lub cztery miesiące, w zależności od ilości osób, które mają do niego dostęp. Zawsze polecamy stosować bezpieczne hasła i zmieniane je od czasu do czasu, ponieważ może to zapobieć dostępowi osób trzecich, które mogą mieć niecny plan naszej szkody.