Jak udekorować dom?

Efekt końcowy aranżacji zależy od dodatków. Dlatego jeżeli zależy nam na tym, aby nasz dom pięknie się prezentował musimy go odpowiednio udekorować. Jakie dodatki sprawdzą się najlepiej?

Dekoracja domu – jak zrobić to z klasą?

Odpowiednio dobrane dodatki pozwalają całkowicie odmienić styl wnętrza. Jeżeli chcemy dodać pomieszczeniu więcej wyrazu, warto postawić na kontrastowe akcesoria. Gdy zaś zależy nam na większej harmonii, zdecydujmy się na dodatki dopasowane do stylu aranżacyjnego pod względem wzoru, koloru i formy.

Ekspert sklepu Meblujesz.pl radzi jednak, aby w pierwszej kolejności wybrać motyw przewodni wnętrza i właśnie do niego dobierać akcesoria dekoracyjne. Dzięki temu uzyskamy spójną całość, a wnętrze będzie elegancko urządzone. Zdecydować możemy się na wiele motywów przewodnich, w tym między innymi:

  • contemporary – to motyw łączący w sobie elementy nowoczesne i klasyczne. Do czynienia mamy z prostymi, minimalistycznymi formami i stonowanymi kolorami oraz fakturami,
  • pop-art – w tej aranżacji warto poeksperymentować z kolorami i fakturami. Warto postawić na dodatki o klasycznych kształtach jednak odznaczające się niepowtarzalną barwą czy też unikalnym deseniem,
  • glamour – w tym przypadku sprawdzą się połyskliwe dodatki i bogato zdobione akcesoria. Warto również eksperymentować z różnymi formami i fakturami, by stworzyć wrażenie przepychu,
  • shabby chic – mnogość dodatków w tym motywie dekoracyjnym wręcz przytłacza, ale o to chodzi! Mogą one mieć różną formę, jednak ważne jest to, aby ich kolorystyka była łagodna i subtelna. Dominuje przede wszystkim bogata ornamentyka, w tym zwłaszcza motywy kwiatowe.

Aby dekoracje pięknie się prezentowały, warto pozostawić w pomieszczeniu kilka miejsc, które będą służyły do ich eksponowania. Może to być kuchenny blat, niezasłonięty parapet, przestrzeń nad kominkiem czy też półka nad telewizorem.

Na jakie dodatki warto się zdecydować?

Na rynku znajdziemy szereg różnorodnych dekoracji, które z powodzeniem możemy zastosować w różnych częściach naszego domu. Co warto zatem wybrać? Wśród najpopularniejszych rozwiązań wymienić można:

  • obrazy – zwykle umieszcza się je w salonach, sypialniach oraz pokojach dziecięcych, młodzieżowych i gościnnych. Stanowią bardzo ważne uzupełnienie każdego wnętrza, nawet jeśli zależy nam na tym, aby było ono urządzone w stylu minimalistycznym. Puste ściany nie prezentują się bowiem dobrze.

Zamiast klasycznych obrazów wybrać możemy nowoczesne grafiki. Dobrym rozwiązaniem będą również rodzinne zdjęcia. Pamiętajmy jednak o tym, że powinny one znaleźć się w ramach, które będą pasowały stylistycznie do wnętrza. Dzięki temu uzyskamy harmonię,

  • świece – będą ciekawym dodatkiem do sypialni, a także łazienki. Sprawdzą się również w salonie. Pozwalają one w kilka chwil przekształcić pomieszczenie w oazę spokoju. Wystarczy je zapalić i zrelaksować się przy ich blasku. Taki wypoczynek na pewno dobrze nam zrobi.

Niewątpliwym atutem tego typu świec jest to, iż występują w szerokiej gamie zapachowej. Dzięki temu z łatwością znajdziemy aromaty, które będą odpowiadać naszym preferencjom.

  • zazdrostki do kuchni – to dekoracje okienne, które sprawdzają się szczególnie dobrze, jeżeli urządzamy kuchnię w stylu klasycznym, rustykalnym czy też shabby chic. Zazdrostki nie zasłaniają całego okna, a jedynie mniej więcej jego połowę. Dzięki temu skutecznie chronią przed intensywnym słońcem, przesłaniają wnętrze domu, a jednocześnie nie zasłaniają widoku na zewnątrz.

Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych zazdrostek do kuchni. Mogą być on montowane na drążku umieszczonym w ramie okiennej lub rozciąganym we wnęce okiennej. Zazdrostki mogą przypominać klasyczne zasłonki lub mieć ażurową formę firanki. To, na jaką opcję się zdecydujemy, zależy od naszych indywidualnych preferencji.

Podsumowując, udekorowanie domu to nie lada wyzwanie. Wybierając dodatki, musimy pamiętać przede wszystkim o tym, aby pasowały do stylu, w jaki chcemy urządzić dane wnętrze. Wówczas zyskamy harmonijną całość.