Podatek akcyzowy – gdzie płacić?

Car insurance

Osoby, które sprowadzają auto z zagranicy, muszą liczyć się z koniecznością opłacenia podatku akcyzowego. Gdzie go wpłacić i jaka będzie jego wysokość – przeczytaj w naszym poradniku.

Czym jest podatek akcyzowy i ile wynosi?

Akcyza jest rodzajem podatku, który dotyczy kilku rodzajów dóbr. Oprócz używek czy paliw nakładana jest również na samochody osobowe, które są sprowadzane z zagranicy i rejestrowane w Polsce, niezależnie od tego, czy są to auta nowe, czy używane.

Wysokość akcyzy uzależniona jest od wielkości silnika danego samochodu. W Polsce obowiązują aktualnie dwie stawki akcyzy:

3,1% dla aut z silnikami o pojemności nieprzekraczającej 200 cm3,

18,6% dla aut z silnikiem o pojemności od 2001 cm3 do 3500 cm3.

Dobra wiadomość dla miłośników aut hybrydowych – niższa stawka akcyzy

Osoby, które sprowadzają z zagranicy auta hybrydowe, mogą cieszyć się z nowelizacji ustawy akcyzowej, która sprawia, że podatek za takie pojazdy jest obecnie o połowę niższy. Oto jak kształtują się opłaty dla hybryd:

  • hybrydy HEV z silnikiem do 2000 cm3 – akcyza wyniesie 1,55%, z silnikiem ponad 2000 cm3 – 9,3%,
  • hybrydy MHEW z silnikiem do 2000 cm3 – 1,55%, powyżej 200 cm3 – 9,3%,
  • hybrydy plug-in z silnikiem do 2000 cm3 są całkowicie zwolnione z akcyzy, powyżej 2000 cm3 wynosi ona 9,3%,
  • auta elektryczne REX z silnikiem do 2000 cm3 – zwolnione z akcyzy, powyżej 200 cm3 – 9,3%.

Gdzie i jak płaci się podatek akcyzowy?

Do niedawna akcyzę za auta płaciliśmy w Urzędzie Celnym, teraz jednak można robić to w Urzędzie Skarbowym, co jest znacznym ułatwieniem, zwłaszcza że można zrobić to przez internet. W tym celu wystarczy pobrać wniosek z Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo – Celnych, opłacić podatek i pobrać zaświadczenie o jego wpłaceniu.

Do 14 dni po wpłacie akcyzy trzeba też złożyć dokument AKC-U. Składa go osobno każdy współwłaściciel samochodu, razem z umową kupna, dowodem opłacenia akcyzy, dowodem rejestracyjnym i kartą pojazdu oraz potwierdzeniem opłacenia podatku od czynności cywilno-prawnych.

Dodaj komentarz