Jakie aspekty prawa i umów warto poznać przy imporcie towarów?

Pexels Scott Webb 532569

Odpowiednie poznanie elementów prawa i umów jest niezbędne dla osób przeprowadzających import towarów z zagranicy. Prawo miejscowe i umowy regulujące relacje pomiędzy kontrahentami są obowiązkowymi czynnikami do rozważenia podczas sięgania po zagraniczne dostawy. W artykule zastanowimy się, jakie aspekty tych elementów będą kluczowe w przypadku importu towarów.

Ustawodawstwo czyli jakie przepisy należy mieć na uwadze przy imporcie

Podstawą, na której musimy oprzeć naszą współpracę jest aktualnie obowiązujące ustawodawstwo oraz zasady z zakresu prawa celnego. Może się bowiem zdarzyć, że na produkty, jakie planujemy sprowadzić, będą nałożone specjalne obostrzenia celne. Trzeba też pamiętać o legalizacji księgowo-ksero i medyczno-sanitarnych symbole dla produktów. Często wiąże się to również z koniecznością dopełnienia wymaganych formalności w kraju wysyłkowym lub w kraju docelowym.

Umowa na wynajem mienia lub sprzedaż

Najczęściej przy imporcie towarów konieczne jest podpisanie umowy o wynajem mienia bądź też sprzedaż towarów z zagranicy. Wybór zależy od tego, jaki rodzaj działalności prowadzimy i w jaki sposób chcemy uzupełniać ofertę naszego sklepu. W każdym z przypadków warto zagwarantować sobie gwarancję i odpowiedzialność sprzedawcy, a także jasno określić takie kwestie jak kontrola jakości, wysyłka czy też kwestia odpowiedzialności za utratę towaru w wyniku losowych przyczyn.

Ubezpieczenia przewoźników i dochodzenie odszkodowań

Kolejnym ważnym elementem, o którym warto mieć wiedzę, jest kwestia ubezpieczeń przewoźników, z których usług będziemy korzystać przy sprowadzaniu produktów z zagranicy oraz zasad, jakie obowiązują w przypadku dochodzenia odszkodowań. W przypadku utraty, uszkodzenia lub opóźnień w doręczeniu należy poznać odpowiednie procedury oraz kwestie gwarancyjne, które mają na celu uchronić nas przed nieprzyjemnościami. Oczywiście, szczegółowych informacji możemy szukać w ofercie danego przewoźnika bądź innej osoby świadczącej usługi logistyczne.

Podsumowanie

Stosowanie się do przepisów prawa i respektowanie zasad umów jest niezwykle ważne w przypadku imporu towarów. By zminimalizować ryzyko oraz uniknąć problemów z dostawą, warto oczywiście poznać dokładnie ustawodawstwo i zasady współpracy. Dodatkowymi czynnikami, o których należy pamiętać są zasady w zakresie wynajmu mienia bądź sprzedaży towarów. Kompletnym elements są tutaj ubezpieczenia przewoźników oraz procedury dochodzenia odszkodowań.

  • Ustawodawstwo
  • Umowa na wynajem lub sprzedaż
  • Ubezpieczenia przewoźników
  • Dochodzenie odszkodowań

Te cztery elementy szczególnie warto mieć na uwadze przy imporcie towarów.