Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Lawyer signing document

Kryzys nie tylko ogólnoświatowy, często ten lokalny, własny zmusza nas do podjęcia bardzo drastycznych kroków. Przedsiębiorcy mierzą się z wieloma wyzwaniami, lecz czasem przychodzi moment gdy nic nie pomaga, a właściciel firmy popada w coraz większe długi.

Trudna sytuacja finansowa, a może przedsiębiorstwo jest tylko formą sezonową? To tylko niektóre pojawiające się problemy, które zmuszają właściciela do zawieszenia działalności gospodarczej. Czy wiesz w jaki sposób wykonać czynności, by wszystko przebiegało zgodnie z prawem, a my bez zobowiązań wobec państwa?

Na jak długo chcesz odłożyć działalność swojej firmy?

Przedsiębiorcy mają dwie możliwości, działalność może zostać zatrzymana na czas nieokreślony lub określony, jednak jest to proces nie krótszy niż 30 dni. Na czas określony od 30 dni do 24 miesięcy.

Wniosek CEIDG-1

Od czego zacząć? Pierwsze kroki właściciel firmy powinien skierować do urzędu gminy, gdzie należy złożyć wniosek CEIDG-1. Należy starannie wypełnić wniosek, podstawowe dane, PESEL oraz datę urodzenia a następnie dane adresowe, nazwę firmy oraz adres siedziby. Podczas zawieszania działalności wnioskodawca informację tę odnajduje w 14 części wniosku.

Proces nie jest skomplikowany, wszystko przebiega szybko i sprawnie. Przedsiębiorca nie musi udawać się do Urzędu skarbowego, wystarczy jednorazowe złożenie wniosku w Urzędzie Gminy.

Podatnik w tej sytuacji nie jest zobowiązany do uiszczania żadnych opłat, ważne jednak pamiętać, jeśli w czas zawieszenia wliczony jest koniec roku, przedsiębiorca zobowiązany jest do złożenia rocznego zeznania podatkowego, a także przeprowadzenia remanentu, zamknięcia księgi a także ustalenia poniesionej straty, ewentualnie dochodu.

Nie należy obawiać się konsekwencji, w życiu bywa różnie, czasem zły los się odwraca i znów wypłyniemy na powierzchnię, złapiemy nowy wiatr w żagle i wszystko rozpocznie się od nowa, z nowymi dochodami, lecz przeważnie dużo ostrożniejsi niż poprzednio. Wszystko wymaga przemyślenia i zmiany.