Jak prowadzić rachunki online?

Hands of businessperson with smartphone scrolling through online banking account

W dzisiejszych czasach założenie jednoosobowej działalności gospodarczej to sprawa prosta, łatwa i przyjemna. Nie trzeba nawet opuszczać domowego zacisza, wystarczy wypełnić formularz i wysłać go drogą elektroniczną. Prawdzie schody zaczynają się w momencie, gdy trzeba podjąć decyzję odnośnie sposoby rozliczania i prowadzenia księgowości.

Jak prowadzić księgowość firmy?

Rozliczać firmę samodzielnie? Jest to w sumie najtańsza opcja, jednak bardzo czasochłonna i wymagająca posiadania branżowej wiedzy. Nieco droższą alternatywą jest internetowy program, który pozwala prowadzić rachunki online.

W wersji podstawowej i mocno ograniczone z takimi propozycjami można spotkać się za darmo, jednak każda dodatkowa funkcjonalność wiąże się z konkretnymi opłatami. Pozostaje jeszcze tradycyjna księgowość lub obsługa przez buro księgowe w wersji elektronicznej.

Koszty rozliczania firmy w taki sposób uzależnione są przeważnie od formy prawnej firmy, sposobu opodatkowania czy ilości dokumentów, jakie przekazywane są do księgowania w skali miesiąca.

Rachunki online – o czym pamiętać?

Warto w rachunkach i fakturach mieć porządek, nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy może zdarzyć się kontrola z Urzędu Skarbowego.

Prowadzenie rachunków online jest stosunkowo proste, zwłaszcza jeżeli wybierze się program posiadający intuicyjny interfejs. Opłaty za korzystanie z programu powinny być dopasowane do możliwości.

Prowadząc niewielką działalność jednoosobową, nie trzeba sięgać od razu po najdroższy pakiet – większość spośród oferowanych w nim usług nie zostanie bowiem nigdy wykorzystana.

Księgowość online jest zdecydowanie wygodniejsza i generuje niższe koszty w porównaniu z księgowością w tradycyjnym wydaniu. A trzeba pamiętać o tym, że oszczędność czasu i pieniędzy jest niezwykle istotna dla efektywności prowadzonego biznesu.

Decydując się na konkretny model, warto uwzględnić także kwestię bezpieczeństwa. Systemy do prowadzenia rachunków online powinny być wyposażone w najnowsze certyfikaty bezpieczeństwa.