Import z Chin. Dlaczego się opłaca?

Male factory worker maintaining record on clipboard in drinks production factory

Od długiego czasu import z chin jest bardzo opłacalny na rynku zachodnim. Niskie koszty produkcji, prawie zerowe koszty przesyłki produktów do Polski oraz możliwość dużo większego zarobku, to tylko główne powody, dlaczego wielu sprzedawców importuje produkty z Chin. Zastanówmy się jednak, dlaczego jest to takie opłacalne, czy istnieje jakiś haczyk w takim rozwiązaniu.

Jaki jest powód niskich cen w Chinach?

Istnieje wiele powodów, dlaczego koszty produkcji w Chinach są niskie, głównym jest fakt, że rynek Chiński jest bardzo konkurencyjny oraz posiada bardzo niskie koszty utrzymania. Fabryki mają możliwość zatrudnienia pracownika do ciężkiej pracy bez ponoszenia wysokich kosztów zatrudnienia.

Najważniejszym punktem, o jakim należy pamiętać, to unikać wszelkich pośredników, a najlepiej pobierać towar bezpośrednio od producenta. Jeszcze do niedawna było to bardzo trudne, jednak przy pomocy internetu kontakt z Chińskimi producentami jest coraz łatwiejszy.

Wielu producentów jest zainteresowanych eksportem swoich produktów, a wielu z nich ogłasza propozycje współpracy w internecie dzięki czemu nawiązanie współpracy jest coraz łatwiejsze. Relacje biznesowe między Tobą a Chińskim producentem będą poprawne, jeśli tylko pozostaniecie w ciągłym kontakcie oraz dotrzymasz wszystkich terminów płatności.

Dlaczego powinieneś importować produkty z Chin?

Zacznijmy od Twojej konkurencji lokalnej. Obecnie większość sprzedawców oferuje produkty pochodzące z importu z rynku Chińskiego. Dzięki temu Twoi konkurenci zarabiają na marży lub mogą obniżyć ostateczną cenę produktu tak, że będzie ona bardzo konkurencyjna, co przełoży się na stratę Twoich klientów.

Import z Chin nie jest zjawiskiem nowym. Wiele hurtowni importuje produkty z Chin od wielu lat co sprawia, że stają się pośrednikami między producentem a sprzedawcą — Tobą. Pomyśl tylko o ile obniżyłby się koszt pozyskania produktu, gdyby dostarczał Ci go producent.

Ostatnim powodem jest fakt, który na pewno Cię zaciekawi, otóż wiele produktów, które istnieją na rynku Chińskim nie są jeszcze dostępne na lokalnym rynku, gdzie prowadzisz sprzedaż. Wprowadzając całkowicie nowy produkt na rynek nie masz żadnej konkurencji, tworzysz trendy oraz sam ustalasz ceny.

Podsumowanie

Import z Chin jest zjawiskiem powszechnym, a dodatkowo bardzo korzystnym, dzięki któremu z łatwością pomnożysz swoje zyski ze sprzedaży. Zawsze jednak warto zapoznać się z jakością importowanych produktów, aby była jak najwyższa, gdyż oferując produkt niskiej jakości możesz zaszkodzić swojej marce.