Co to jest system CRM?

Multiple windows

Sprzedaż to niezbyt proste zajęcie, jednak jeśli dołożysz trochę starań możesz zostać grubą rybą. Jak sobie radzić? Rozwiązań na rynku jest bardzo dużo, jednak zanim wypróbujesz każde z nich może minąć zbyt wiele czasu, a najlepsza okazja przejdzie bokiem. Co w takim przypadku zrobić?

Aby osiągnąć wyznaczone cele potrzebne są odpowiednie narzędzie, jednym z nim jest oczywiście system CRM. Nazwa pochodzi z języka angielskiego od zwrotu Customer Relationship Management, tłumacząc na język polski otrzymamy Zarządzanie Relacjami z Klientem.

CRM to system, w którym przechowywane są dane klientów, wśród nich odnajdziemy numer telefonu, adres, adres e-mail i wiele innych, a także bardzo nowoczesne rozwiązanie jakim jest ewidencja kontaktów z nimi, nieważne czy to spotkanie na żywo czy też korespondencja. Osoba korzystająca z systemu w zasięgu ręki posiada narzędzie, które łączy wiele cech w jednym miejscu.

System CRM obecnie na rynku jest w bardzo rozbudowanej formie, jednak każdy sam może zdecydować, co mu jest potrzebne, oczywiście na co go stać. Podstawowa wersja przynosi wiele korzyści.

Czy wiesz jakie korzyści może przynieść?

W pierwszej kolejności sprawna obsługa klienta, każdy klient jest wymagający na swój sposób. Ma swoje potrzeby i wymagania, wymagają zaangażowania, pomocy sprzedawcy, nie są zainteresowani odesłaniem z przysłowiowym kwitkiem.

Zdobywanie nowych klientów to jeden cel, kolejny to oczywiście “lojalizacja” już istniejących. Warto wspomnieć, że wciąż w wielu firmach panuje ogromna rotacja, ważne, by przyciągnąć nowego, zadbać o jego dobro, jednak nie należy zapominać o dotychczasowych. Osoby, które już z nami są, zaniedbane szybko nas opuszczą, a co ważne przejdą do konkurencji.

Istnieje szansa na uniknięcie takiej sytuacji, najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście system CRM.

Inna korzyść? Obecnie można odnaleźć wiele innych, jak chociażby analiza efektywności działań osób zatrudnionych, pracowników za pomocą narzędzi CRM, a także analiza sprzedaży a także lepsze zarządzanie kontaktami.

Same korzyści, każdy powinien sam wypróbować, a na pewno nie będzie chciał już z niego zrezygnować.