Co to jest podatek akcyzowy?

Waitress swiping credit card on pos

Z akcyzą mają do czynienia wszyscy, którzy kupują alkohol i papierowy. Mało kto jednak wie, że ten rodzaj podatku nakładany jest również na… gry karciane i węgiel. Dowiedz się więcej o podatku akcyzowym i przekonaj się, czy również go nie płacisz.

Czym jest akcyza i czemu służy?

Akcyza jest podatkiem pośrednim, czyli nie pobieranym bezpośrednio, ani nie płaconym w urzędzie skarbowym, ale opłacanym w momencie kupowania jakiegoś dobra.

Nakładana jest na wybrane towary, aby ograniczyć ich spożywanie albo ze względu na możliwość wysokiej akumulacji zysku, dzięki czemu staje się łatwym wpływem dla budżetu państwa, ponieważ dotyczy dóbr, z których korzysta się powszechnie (jak paliwa, węgiel) i które masowo się konsumuje (jak używki).

Tak jak wspomniano wcześniej, akcyza może mieć działanie restrykcyjne, czyli ograniczające popyt na rozmaite produkty, które są szkodliwe – tak jest w przypadku napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych. W przypadku tych ostatnich w wielu krajach akcyza stanowi nawet 75% ceny końcowej paczki papierosów.

Zasady opodatkowania akcyzą

W Polsce, ze względu na członkostwo w Unii Europejskiej, przepisy dotyczące akcyzy są dostosowane do przepisów wspólnotowych. W przepisach tych założono jednak pewien zakres swobody, w związku z czym każdy członek UE może dostosowywać wysokość stawek akcyzy do warunków w swoim państwie.

Stawkę akcyzową podaje się zawsze w kwocie na jednostkę wyrobu/dobra. Jest to procent ceny wyroby lub jego maksymalnej ceny detalicznej.

Pozostałe produkty objęte akcyzą

Podatki akcyzowe, oprócz używek i paliw dotyczą również takich przedmiotów niezharmonizowanych, jak perfumy i kosmetyki. Nakładane są również na samochody osobowe przed pierwszą rejestracją. Wysokość podatku dla samochodów określana jest w zależności od pojemności ich silnika. Za auta z silnikiem o pojemności do 2000 cm3 akcyza wynosi 3,1 procent ich wartości rynkowej (z systemu Eurotax). W przypadku samochodów o pojemności ponad 200 cm3 jest to 18,6 procent.

Dodaj komentarz