Zakupy grupowe – co to jest?

Zakupy grupowe – co to jest?

Pojawienie się na rynku zakupów grupowych wprowadziło rewolucję w świecie handlu internetowego. Na czym polega fenomen zakupów grupowych, jak z nich korzystać i czy to naprawdę się opłaca?

Sposób na pozyskanie dużych grup klientów

Dzięki zakupom grupowym, obsługiwanym przez specjalne serwisy, sklepy internetowe lub usługodawcy mogą pozyskać jednorazowo całą grupę klientów na swoje usługi. Oferują je często w bardzo obniżonych cenach, nawet na granicy opłacalności, co jednak daje im możliwość pozyskania nowych klientów i być może – przekonania ich do swoich usług. To także sposób na zachowanie ciągłości zamówień i ruchu i w biznesie.

Dla samych klientów zakupy grupowe są szansą na kupno towarów lub usług dużo tańszych niż normalnie. Dzięki takim zakupom są w stanie poznać nowe miejsca, firmy, sprzedawców i skorzystać z usług, z jakich wcześniej nie korzystali, bo były dla nich np. niedostępne finansowo.

Kto najczęściej promuje się w zakupach grupowych

Aktualnie na serwisach zakupów grupowych swoje usługi najczęściej wystawiają firmy działające lokalnie, takie jak restauracje, gabinety kosmetyczne, salony fryzjerskie, masażyści czy serwisy samochodowe.

W części dostępnej dla klientów z całego kraju można spotkać za to wiele ofert kursów internetowych czy sklepów internetowych sprzedających odzież lub biżuterię. Niestety dla niektórych usługodawców i firm możliwość wystawienia tam swoich usług jest niedostępna, ponieważ mogą oni zaoferować rabaty maksymalnie w wysokości 5 – 10%, a nie 50%, jak zalecają same serwisy.

Serwisy, w których można skorzystać z zakupów grupowych

Najpopularniejszymi w Polsce serwisami, które pośredniczą między sprzedawcami a kupującymi, organizując zakupy grupowe, są:

  • Groupon (który w pewnych kręgach jest już synonimem takich zakupów),
  • MyDeal,
  • Gruper,
  • Grupeo,
  • GoDealla.

Na pierwszej fali popularności zakupów grupowych, czyli w 2010 – 2011 roku powstało ponad 180 takich portali, z których obecnie pozostało mniej niż 40.

Dodaj komentarz