Leasing samochodu. Na czym polega?

Man opening car

W dzisiejszych czasach mało którego przedsiębiorcę stać na kupienie pojazdu za gotówkę. Zaciąganie kredytu również nie wchodzi w grę dlatego, bo zazwyczaj się po prostu nie opłaca.

Czy to oznacza, że leasing jest najlepszym rozwiązaniem? Zależy dla kogo? Bowiem w przypadku większości przedsiębiorców o ile zalet jest więcej, tak dla klienta indywidualnego niestety już nie. Główną wadą jest przede wszystkim brak możliwości dokonywania odliczeń od podatku.

Komu się opłaca leasing samochodu?

Jak wiadomo Polski rynek wtórny jest wypełniony autami. Kupujący może zdecydować się na tańszy lub droższy model – wszystko zależy od jego predyspozycji oraz możliwości. Głównym problemem,jest fakt, że w przypadku auta z drugiej ręki nabywający nigdy nie otrzyma gwarancji bezawaryjności. A to może znacznie utrudnić prowadzenie działalności gospodarczej. Zatem, czy jest inne wyjście? Oczywiście, że tak.

Przedsiębiorca może zdecydować się na nowy pojazd, jednak w tej kwestii, główną przeszkodą może być zbyt wysoka cena auta. Zbyt wysoki koszt zakupu właściciel firmy może jednak starać się w pewien sposób wyrównywać, właśnie dzięki leasingowi.

Leasing samochodu, jak wygląda?

Dzisiaj leasing samochodu cieszy się ogromną popularnością. A jak wiadomo tam, gdzie rośnie sam rynek, rośnie także i konkurencja na nim. W Polsce powstaje coraz więcej firm leasingowych, a oferty także stają się coraz bardziej atrakcyjne.

Jak dokładnie wygląda proces starania się o uzyskanie finansowania zakupu samochodu? Konieczne jest zawarcie umowy z osobą finansującą oraz określenie czasu jej obwiązywania i wysokości raty leasingowej. Do raty leasingowej doliczane są odsetki i prowizje oraz ewentualne koszty dodatkowe – np. opłaty serwisowe, ubezpieczenie czy wymiana opon.

Konieczne jest także ustalenie wysokości procentu wartości leasingowanego auta, czyli kwoty za którą odbiorca będzie mógł kupić pojazd na własność po zakończeniu umowy. Wyznaczenie raty finałowej nie oznacza jednak, że klient jest zobowiązany do wykupu auta. Po zakończeniu trwania umowy może go równie dobrze oddać, a następnie podpisać umowę na kolejny samochód.