Klatki dla zwierząt domowych – jakie powinny być?

Wiele zwierząt domowych jest hodowanych w klatkach – to wygodne i sprawdzone rozwiązanie. Oferta klatek jest jednak na tyle szeroka, że trudno się w niej zorientować. Jaką klatkę wybrać w zależności od gatunku zwierzęcia?

Klatki dla gryzoni

Klatki dla gryzoni są zdecydowanie odmienne od klatek dla ptaków. Ich konstrukcja jest niższa, gabaryty są zdecydowanie inne, a same klatki muszą spełnić określone wymogi. Dobór optymalnej klatki zależy, przede wszystkim, od gatunku zwierzęcia, które ma w niej zamieszkać oraz od tego, czy będzie to pojedynczy osobnik czy też zwierząt będzie więcej.

Dobierając klatkę dla gryzoni warto sugerować się jej przeznaczeniem (klatki dla królików są dostępne w dziale z akcesoriami dla królików, a klatki dla chomików w adekwatnym dziale) oraz zaleceniami dla hodowców. Nie warto stosować najmniejszej z dopuszczalnych klatek, bo jeśli nawet spełni minimalne wymagania, to nie zapewni zwierzęciu szczególnie wysokiego komfortu życia.

Wybierając klatkę dla gryzoni, warto wybrać klatkę z kuwetą, którą można będzie łatwo posprzątać z nieczystości i uzupełnić nowym podłożem. Najsolidniejszym wyborem są klatki metalowe. Plastikowe klatki, które bywają kupowane dla chomików i myszek są nieestetyczne i niezbyt wytrzymałe na zarysowanie i podgryzanie.

Zakup klatki dla mniejszych gryzoni powinien uwzględnić ich ruchliwość i wymiary – warto zwrócić uwagę na odległość pomiędzy prętami, bo małe zwierzę może próbować się przez nie przecisnąć. Klatka dla chomika syryjskiego nie może mieć nieco rzadziej rozstawione pręty (około 1 centymetra przerwy), a klatka dla chomika pandy musi być wyposażona w pręty o maksymalnym rozstawie 0,5 do 0,8 cm.

Klatki dla ptaków

Kolejne gatunki zwierząt, które hoduje się w klatkach to, oczywiście, ptaki ozdobne. Ich hodowla dostarcza wiele przyjemności, ale źle dobrana klatka może powodować u nich problemy zdrowotne, złe samopoczucie i apatię. Liczy się zarówno rozmiar klatki, jak również odpowiednie wyposażenie. Tylko znając i rozumiejąc potrzeby ptaków można odpowiednio urządzić dla nich klatkę, dlatego warto pamiętać, że ptaki ozdobne także potrzebują ruchu, możliwości rozpostarcia skrzydeł, latania i przysiadania na podwyższeniu. Jeśli dobierzemy zbyt małą klatkę albo umieścimy żerdź w niewłaściwym miejscu, może się okazać, że ptak nie może w pełni rozłożyć skrzydeł, a podlatywanie do żerdzi sprawia mu trudność.

Klatka dla papugi, kanarka lub mewki musi spełnić określone oczekiwania. Warto sięgać po produkty dedykowane konkretnym gatunkom zwierząt oraz zwracać uwagę na rekomendację ekspertów oraz innych hodowców. Należy pamiętać o tym, że dobór klatki zależy od konkretnego gatunku ptaków, gdyż inne będą potrzeby papugi falistej, a inne papugi koziej. Nie warto sięgać po klatki o minimalnych dopuszczalnych wymiarach, bo przecież o wiele lepiej jest zapewnić ptakom jak najlepsze warunki życiowe – będą zdrowsze i bardziej energiczne.

Ekspert sklepu Pupilo.pl radzi, by pamiętać o tym, że każda klatka jest dla ptaków ograniczeniem i należy je również z niej wypuszczać. Najlepiej każdego dnia na jakiś czas, by rozprostowały skrzydła i zażyły odpowiedniej dawki ruchu. Przetrzymywanie ptaków w klatce, nawet najwygodniejszej, nie jest dobrym rozwiązaniem.

Dobór optymalnej klatki dla zwierząt domowych zależy, w dużej mierze, od ich gatunku, ale też od dostępnego miejsca, a nawet od finansów. Warto pamiętać o tym, że klatka to własny dom zwierzaka i naprawdę nie powinno to być miejsce ciasne, niewygodne i źle dobrane, bo to wpłynie na zdrowie, kondycję i samopoczucie zwierzęcia w o wiele większym zakresie niż mogłoby się wydawać.